Ajankohta: 4.3.-16.4.2024
Maantaisin ja tiistaisin klo: 16.00 – 21.00 tilassa 016, viimeinen kerta 16.4.2024
(ei viikolla 14, 1.4. pääsiäinen)
Koulutuspaikka: Xamk, Kouvolan kampus, Paraatikenttä 7, 45100 Kouvola
Laajuus: 5 op
Paikkamäärä: 20
Kohderyhmä: Kaikki asiasta kiinnostuneet
Opettaja: Sanna Pitkäniemi-Toroska
Ensisijainen tutkinto, johon hyväksiluetaan Xamkissa: Muotoilija (AMK), Artenonomi(AMK)
Opetussuunnitelmassa mainittu osaamisalue: Vapaasti valittavat opinnot
Ilmoittautuminen päättyy: 11.2.2024
Hinta: 12 €/op tai lukukausimaksu 175 €. Lisätietoja maksuista täällä.
Huomioithan, että ilmoittautuminen Xamk Pulsen opintoihin on sitova eikä opiskelupaikan maksuton peruminen ole mahdollista. Saatuasi opiskelupaikan sinulta laskutetaan hinnastomme mukainen maksu, jota ei palauteta, vaikka keskeyttäisit opinnot.
Jos et kuitenkaan aloita opintoja, ilmoita meille siitä ajoissa, jotta saamme poistettua sinut opintojaksolta. Näin tietoihisi ei jää merkintää suorittamatta jääneestä koulutuksesta. Peruminen tulee tehdä osoitteeseen avoinamk@xamk.fi.
Avoimen AMK:n opinnoille voi ilmoittautua enintään 50 opintopisteen edestä / lukukausi. Yli 50 opintopisteen menevät ilmoittautumiset poistetaan ilmoittautumisjärjestyksessä.
Mikäli olet valinnut lukukausimaksun 175 euroa, mutta valitsemiesi yksittäisten opintojaksojen yhteenlasketut maksut jäisivät alle 175 euron, erotusta ei palauteta.
HUOM! Xamkin tutkinto-opiskelijat eivät voi ilmoittautua Xamkin avoimen AMK:n opintoihin
Tavoitteet:
- Opiskelija tuntee koristemaalauksen historiaa ja osaa tunnistaa eri aikakausien tyylilajeja ja maalaustekniikoita.
- Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa maalata yksinkertaisia koristemaalauksia ja osaa tarvittaessa rekonstruoida puuttuvia osia koristemaalaukseen.
- Kurssilla tutustutaan koristemaalauksessa käytettyihin perinteisiin materiaaleihin ja tekniikoihin sekä sisätiloihin että kalusteisiin.
- Koulutuksen tavoitteena on tehdä reproduktio vanhan mallin mukaan sekä oppia korjaamaan vanhoja koristemaalauksia.
Sisältö:
- Eri aikakausien koristemaalaustyylien ja –tekniikoiden tunnistaminen ja historian tuntemus.
- Koristemaalauksen tekniikat ja materiaalit käytännön harjoiuksien kautta.
- Koristemaalauksien kopiointi ja restaurointi annettujen mallien mukaan.
Toteutus:
- Opintojaksolla opettaja pitää luentoja ja demonstraatioita viikoittain.
- Opiskleija etenee omaan tahtiin ja tarvittaessa opettaja opastaa.
- Lisäksi on itsenäistä työskentelyä.
5 op:n laajuinen opintojakso vastaa noin 135 tunnin opiskelijan työmäärää.
Opiskelumateriaali:
- Opettajan antama materiaali ja pintakäsittelyalan kirjallisuus.
Arviointiasteikko:
1-5
Lisätietoja ilmoittautumisesta:
Xamk Pulse, avoinamk@xamk.fi, puh. 044 702 8342 Niina Nikkola
Opintosuoritusrekisterin ote
Lähetämme sinulle sähköisesti allekirjoitetun opintosuoritusrekisterin otteen sen jälkeen, kun olet suorittanut opintojakson ja saanut siitä arvosanan. Ote toimii dokumenttina, jos esimerkiksi haet hyväksilukuja opintoihisi jossain toisessa korkeakoulussa. Opintoja voidaan hyväksilukea myös Xamkissa, jos tulet meille tutkinto-opiskelijaksi. Katso lisää nettisivultamme Opiskelu Xamk Pulsessa – Xamk.
Tiedotamme koulutuksen toteutumisesta sähköpostitse. Jos viestiä ei ala kuulua, tarkasta myös roskapostit!
Pidätämme oikeuden mahdollisiin muutoksiin.
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu on Kansallisen koulutuksen arviointikeskuksen (Karvi) laatuauditoima korkeakoulu.