Nivelvaihekahvit – alakoulusta yläkouluun

Tervetuloa kuuntelemaan ja keskustelemaan alakoulun ja yläkoulun välisestä nivelvaiheesta. 

 

Tilaisuudessa kuullaan esimerkkejä, miten nuorisotyöllä on tuettu nuoria, joita jännittää, mietityttää tai huolestuttaa yläkouluun siirtyminen. 

Saat esimerkiksi vinkkejä, millaista nivelvaihetyötä voi toteuttaa 6.-luokkalaisten kanssa sekä vinkkejä uusien 7.-luokkien ryhmäyttämiseen, tukemiseen ja muihin asioihin, joihin kannattaa kiinnittää huomiota.  Nivelvaihekahveilla kuullaan, millaisilla erilaisilla toimilla nuorisotyö on pyrkinyt vähentämään ja ratkaisemaan näitä nuorten huolia ja pelkoja.  

 

Tilaisuudessa kerrotaan Vantaan kaupungin Korso-Koivukylän alueen nivelvaiheprosessista, jonka koulunuorisotyöntekijät ovat rakentaneet.  Espoon Juvanpuiston koulun yhteisö/Airo-ohjaajat kertovat ala- ja yläkouluissa tekemästään nivelvaihetyöstä sekä heidän järjestämistä  ryhmätoiminnoista. Ninni Parviainen esittelee ala- ja yläkoulun siirtymävaiheessa tehtävää nivelvaihetyötä Hollolassa ja Lahdessa. 

 

Ilmoittaudu 14.3.2023 mennessä:

 

https://link.webropolsurveys.com/S/D5FF32DA880BF532

 

Lisätietoja tilaisuudesta:

 

ville.eerikainen@xamk.fi

0401418836