FINAS-akkreditointipalvelun akkreditoima testauslaboratorio T197 / SFS-EN ISO/IEC 17025:2005.

Akkreditoitu pätevyysalue löytyy täältä

Savukaasumittauksia voimalaitoksille, prosessiteollisuudelle ja varustamoille vuodesta 1992.

Hyväksyttyjä betonin lujuus- ja laadunvalvontatestejä betoniteollisuudelle, rakennusyrityksille ja taloyhtiöille vuodesta 1991 lähtien.

Laatutunnustetut mittaus- ja testauspalvelut yrityksille

PÄÄSTÖMITTAUSPALVELUT JA  CE-MERKINTÄPALVELUT (ilmoitettu laitos)

KymiLabs on vuodesta 1992 asti suorittanut savukaasumittauksia voimalaitoksille, prosessiteollisuudelle ja varustamoille.

Tarjoamme

  • Savukaasujen päästömittaukset
  • Meriliikenteen savukaasupäästöjen todentaminen (IMO NOx Code)
  • Takuu- ja vastaanottokoemittaukset
  • Prosessien energia- ja ainetaseiden määrittely
  • Ympäristöilman pienhiukkasmittaukset
  • Tuotekehitykseen liittyvät mittaukset
  • Polttoaineiden lämpöarvomääritykset
  • Pienimuotoiset koepoltot mm. tuhkan analysointia varten
  • Lämpökuvaukset
  • Jatkuvalämmitteisten saunan kiukaiden tyyppitestaukset

 

 

BETONINTESTAUSPALVELUT

Betonintestauspalveluita ja kuntotutkimuksia betoniteollisuudelle, taloyhtiöille ja rakennusalan yrityksille vuodesta 1991 lähtien

Tarjoamme

  • betonin lujuus- ja pakkasenkestävyystestit
  • betonituotteiden (pihakivet, pihalaatat, reunatuet, harkot yms.) testaukset
  • betonirakenteiden kuntotutkimukset (parvekkeet, julkisivut yms.)
  • siltatutkimukset (kuntotutkimukset, vedeneristysrakenteiden laadunvalvonta)
  • laastien testaukset
  • tuoreen betonimassan kokeet
  • erilaiset laadunvalvontatyöt
  • tutkimus- ja kehitystyöt

Betonintestauksen tilauslomakkeen voit ladata tästä ja lähettää osoitteeseen betonilab@xamk.fi tai vaihtoehtoisesti koekappaleiden mukana laboratorioon

 

KymiLabs – laboratoriopalvelut

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu

Kotkan kampus

Pääskysentie 1

48220 Kotka

Laboratorion toiminnan kehittäminen ja talous

Tutkimusyksikön johtaja / Tutkimusjohtaja; metsä, ympäristö ja energia
Lasse pulkkinen
lasse.pulkkinen@xamk.fi
044 571 5861

Akkreditoidut testauspalvelut sekä CE-merkintäpalvelut

Rakennustekniikan lehtori
Sirpa Laakso
sirpa.laakso@xamk.fi
044 702 8343

 

 

 

 

Päästömittaukset

Laboratorioteknikko
Marko Piispa
marko.piispa@xamk.fi
044 702 8253

Polttoaineanalyysit, kiuastestaukset (CE-merkintäpalvelut)

Tutkimusinsinööri
Mikko Nykänen
mikko.nykanen@xamk.fi
044 702 8255

Polttoaineanalyysit, betonin ja betonituotteiden testaus

Laboratoriotyöntekijä
Juha Karlsson
juha.karlsson@xamk.fi

Laadunhallinta, huokosjakoanalyysit, betonin ja betonituotteiden testaus
KymiLabs laatuvastaava / laboratorioinsinööri
Anna Eskola
anna.eskola@xamk.fi
044 702 8254

Kuntotutkimukset, betonin ja betonituotteiden testaus, laastien testaus, laskutus
Laboratorioinsinööri
Matti Havuaho
matti.havuaho@xamk.fi
044 702 8425

Siltatutkimukset, betonin ja betonituotteiden testaus
Insinööriharjoittelija
Sami Huuhtanen
sami.huuhtanen@xamk.fi
044 702 8271

Betonin ja betonituotteiden testaus, huokosjakoanalyysit
Insinööriharjoittelija
Elina Paavilainen
elina.paavilainen@xamk.fi
044 702 8524

Betonin ja betonituotteiden testaus
Laboratoriotyöntekijä
Teemu Tammilehto
teemu.tammilehto@xamk.fi

Betonin ja betonituotteiden testaus
Laboratoriotyöntekijä
Peter Ahokki
peter.ahokki@xamk.fi

 

Share This