Matkailu- ja ravitsemisalan työelämä NYT striimi
Ajankohtaisohjelma ja keskustelutilaisuus 7.10.2026
Tervetuloa seuraamaan striimiin keskustelua matkailu- ja ravitsemisalan työelämästä NYT!
Striimin studion täyttää asiantuntijat mara-alalta niin koulutuksesta, työelämästä kuin opiskelijoista! Keskustelua käydään tänä vuonna työhyvinvoinnista, työturvallisuudesta sekä millainen on hyvä työyhteisö?
Striimin lähetys tulee Mikkelistä mutta pääsemme suorassa lähetyksessä kurkistamaan etälähetyspisteiden kautta Samiedun ja Esedun opiskelijoiden maailmaan!
Päivitämme tietoja puhujista ja striimistä keväällä 2026!
Tilaisuus on maksuton ja avoin kaikille aiheesta kiinnostuneille!
Mitä Striimin studiossa tapahtuu?
Matkailu- ja ravitsemisalan Työelämä NYT ei ole perinteinen seminaari vaan se on aamutv-henkinen lähetys, jossa keskustelu kulkee rennosti juontajan johdolla studiolta eri paikkoihin ja teemoihin. Juontaja johdattaa katsojat mara-alan ajankohtaisiin teemoihin, ja mukana on etäyhteyksiä, vaihtuvia vieraita ja monipuolisia näkökulmia. Striimin studiossa on live yleisö, jossa on alan ammattilaisia sekä opiskelijoita seuraamassa lähetystä ja esittämässä kysymyksiä keskustelijoille.
Lähetyksessä kuullaan työelämän edustajia, kouluttajia ja opiskelijoita, ja keskustelu liikkuu sujuvasti eri teemojen välillä – aivan kuten aamutelevisiossa. Etälähetykset studioon Samiedusta ja Esedusta tuovat mukaan alueellista syvyyttä ja opiskelijoiden ääntä.
🎥 Tunnelma on lämmin, visuaalinen ja osallistava – yleisökin pääsee halutessaan ääneen!
Lähetä kysymys striimin studioon ennakkoon!
Onko mielessäsi teema tai kysymys, minkä haluaisit lähettää ennakkoon studiolle? Sehän onnistuu!
Päivitämme tähän lähempänä tapahtumaa ennakkokysymysten lähetyslaatikon.

Sopiiko tämä minulle?
Matkailu- ja ravitsemisalan Työelämä NYT -keskustelutilaisuudessa kohtaavat opiskelijat, työnantajat ja koulutuksen edustajat ajankohtaisten teemojen äärellä. Tapahtumassa pureudutaan mara-alan työelämän ajankohtaisiin teemoihin, jotka puhututtavat!
Striimiä on lämpimästi tervetulleita kuulemaan keskustelua niin oppilasryhmät kuin alan ammattilaiset! Ilmoittautuneille lähetetään linkki striimisivuille. Mikäli haluat tuoda omaa ääntäsi esille lähetyksessä, otathan yhteyttä Katariinaan. (yhteystiedot alla)
Tapahtumaa tuottamassa
Matkailu-ja ravitsemisalan yhteistyöverkosto
Matkailu-ja ravitsemisalan yhteistyöverkosto
Yhteistyöverkosto kokoaa toimijat!
Xamk RestoLab, Esedu ja Samiedu kutsuvat matkailu-ja ravitsemisalan toimijoita yhteiseen verkostoon. Verkoston tarkoituksena on yhdistää oppilaitokset, yritykset, julkiset ruokapalvelut ja hanketoimijat saman pöydän ääreen, jakaa ajankohtaista tietoa, kehittää toimintaa yhdessä ja vastata alan yhteisiin haasteisiin, kuten työvoimapulaan, työhyvinvointiin, johtamiseen, tuottavuuteen ja vetovoimaan.
KetCat
KetCat
Tuemme yksityisen sektorin (mikro- ja Pk-yritykset) ammattikeittiöiden ja catering-alan toimijoita kehittämään toimintojaan, tavoitteenamme tuottavuuden sekä työhyvinvoinnin parantaminen. Hanke on mukana tuottamassa tapahtumaa.