Euroopan unionin osarahoittama Etelä-Savon maakuntaliitto

Yrittäjyys kiertotaloudessa – tekstiilien ja -kirjojen uudet mahdollisuudet -webinaari ti 24.3.2026 klo 9:00-11:00

Tule kuuntelemaan, miten käytetyt tekstiilit ja -kirjat voivat toimia resurssina paikalliselle yrittäjyydelle. Tilaisuus kokoaa yhteen aiheesta kiinnostuneita toimijoita, jotka etsivät uusia raaka-aineita ja kestäviä ratkaisuja.

Webinaarissa kuullaan puheenvuorot Suomen Tekstiili ja Muoti ry:ltä ja Finlandia Kirja Oy:ltä. Lisäksi Kiertoisa – kirjat ja tekstiilit kiertoon Savonlinnassa -hanke esittelee uusia avauksia materiaalien hyödyntämiseen.

Tilaisuus on maksuton ja kaikille avoin.

Teams-linkki lähetetään sähköpostilla tapahtumaan ilmoittautuneille.

Ohjelma

klo 9.00–10.00

Tilaisuuden avaus, projektipäällikkö Salla Pulliainen, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu

Kiertoisa-hanke tekstiilien ja kirjojen kiertotaloutta kehittämässä, projektipäällikkö Annariina Vaahtoluoto, Savonlinnan Toimintakeskus ry

Tekstiilien kiertotalous murroksessa, johtava asiantuntija Emilia Gädda, Suomen Tekstiili ja Muoti ry

Kirjojen kiertotalous – lukemisen kestävä tulevaisuus, toimistopäällikkö Leevi Pennanen, Finlandia Kirja Oy

klo 10.00–11.00

Ideasta tuotteeksi – tekstiilit ja kirjat kiertoon, projektipäällikkö Annariina Vaahtoluoto & projektiasiantuntija Johanna Kärkkäinen, Savonlinnan Toimintakeskus ry

Poistokirjojen pyrolyysi – jätteestä raaka-aineeksi, projektipäällikkö Salla Pulliainen & projektitutkija Miia Sourander, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu

Lyhytkoulutuksia yrityksille – kestävä kehitys ja vastuullinen johtaminen, opettaja Jyrki Vauhkonen, Samiedu

Kysymyksiä, keskustelua ja loppusanat

Tilaisuuden järjestää Kiertoisa – kirjat ja tekstiilit kiertoon Savonlinnassa -hanke. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama. Rahoituksen on myöntänyt Etelä-Savon maakuntaliitto. Lisätiedot: www.xamk.fi/kiertoisa.