Huoltoupseerisäätiön stipendi Xamkin alumnille, kapteeni Juha Ilvesluodolle

Everstiluutnantti Vilho Wäiniön Huoltoupseerisäätiö on myöntänyt stipendin Xamkin alumnille, kapteeni Juha Ilvesluodolle. Päätös tehtiin säätiön kokouksessa 27.4.2026, ja tunnustuksen perusteena olivat ansiot logistiikan alalla.
Ilvesluoto valmistui joulukuussa 2025 Insinööri (YAMK) -tutkintoon Xamkin logistiikan koulutuksesta erinomaisin arvosanoin. Hän on opintojensa ohella toiminut aktiivisesti koulutuksensa puolestapuhujana sekä omien töiden yhteydessä että Xamkin viestinnässä.
– Hän on osoittanut tavoitteellisuutta ja esimerkillistä toimintaa logistiikan alalla, ja on tämän tunnustuksen ansainnut, toteaa aloitteen stipendin myöntämiselle tehnyt Xamkin logistiikan yliopettaja Minna Porasmaa.
Juha Ilvesluoto kertoo olevansa iloisesti yllättynyt huomionosoituksesta.
– Lämmin kiitos Vilho Wäiniön huoltoupseerisäätiölle ja Xamkille yhteistyöstä, jolla edistetään logistiikan osaamista Suomen maanpuolustuksen ja huoltovarmuuden hyväksi. Stipendi kannustaa jatkamaan oman ammattitaidon kehittämistä myös tulevaisuudessa, Ilvesluoto sanoo. (Kuva: Juha Ilvesluoto)
Stipendi luovutetaan Logistiikkaupseerit ry:n 100-vuotisjuhlassa 25.9.2026 Helsingin Katajanokan Kasinolla.
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu ja Puolustusvoimien pääesikunnan logistiikkaosasto sopivat yhteistyöstä joulukuussa 2025 allekirjoitetulla yhteistoimintamuistiolla. Muistio linjaa osapuolten yhteistyötä koulutuksen, tutkimuksen ja muun yhteistoiminnan kehittämisessä. Muistion ovat allekirjoittaneet Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun rehtori, toimitusjohtaja Heikki Saastamoinen ja Puolustusvoimien pääesikunnan logistiikkapäällikkö, prikaatikenraali Timo Saarinen (nyk. evp.). Xamkin nimettynä yhteyshenkilönä Puolustusvoimien suuntaan toimii European Logistics Instituten, ELI, johtaja Vesa Vainio.