”KAKE”-tiimi yhdistää alueiden digitarjonnan yrityksille

Kaakkois-Suomen yrityksillä on nyt entistä paremmat mahdollisuudet hyödyntää digitalisaation ja teknologisen kehityksen tarjoamia mahdollisuuksia. Alueelle on perustettu uusi yhteistyöverkosto: Kaakkois-Suomen Digitaalisten Innovaatioiden Kehittämiskomitea – tuttavallisemmin ”KAKE”. 

KAKE kokoaa yhteen alueen keskeiset toimijat, jotka ovat tehneet vahvaa työtä digitalisaation ja innovaatiokehityksen eteen.  Yhteistyö tiivistyy entisestään, kun Kaakkois-Suomen digihubit ja Robocoast EDIH yhdistävät voimansa. 

KAKE-tiimi istuu portailla, 10 henkilöä, katsovat kameraan, vaalea moderni valaistus.

Miksi KAKE perustettiin? 

Digitalisaation nopea kehitys luo jatkuvasti uusia mahdollisuuksia mutta myös haasteita. Yritykset tarvitsevat yhä monipuolisempaa tukea esimerkiksi tekoälyn hyödyntämisessä, automaatiossa, kyberturvallisuudessa ja dataan perustuvien ratkaisujen kehittämisessä. 

KAKE syntyi vastaamaan tähän tarpeeseen. Verkoston tavoitteena on: 

  • vahvistaa alueiden välistä yhteistyötä, 
  • tehdä asioita yhdessä ja vaikuttavammin, 
  • tuoda palvelut laajemmin yritysten saataville. 

“Yhdessä pystymme rakentamaan vahvemman digitaalisen kehittämisen ekosysteemin, joka hyödyttää niin pk-yrityksiä, julkisia toimijoita kuin tutkimus- ja koulutusorganisaatioitakin.” toteaa Nina Kaartinen.  

Mitä tämä tarkoittaa yrityksille? 

Yritysten näkökulmasta KAKE tuo mukanaan paljon konkreettisia hyötyjä. Alueiden palvelut ja tapahtumat ulotetaan kattamaan koko Kaakkois-Suomen alue. Esimerkiksi verkostoitumistilaisuudet ja verkkotapahtumat avataan kaikille Kaakkois-Suomen yrityksille ja toimijoille. Näin tarjoutuu mahdollisuus verkostoitua yli aluerajojen sekä yritysten, kehittäjien ja palveluntuottajien kanssa.

Verkoston avulla saamme yhdistettyä Kaakkois-Suomen tarjonnan palvelemaan yrityksiä entistä kattavammin”, toteaa Anna-Maija Kiukas. 

Digitaaliset innovaatiohubit alueellisina tukikeskuksina 

Verkostona Digitaaliset innovaatiohubit (DIHit) auttavat yrityksiä ja julkisia toimijoita hyödyntämään digitalisaatiota toimien alueellisina digikehittämisen tukikeskuksina. DIHit tarjoavat digitalisaatiota tukevat palvelut yrityksille yhden luukun periaatteella.  

Kaakkois-Suomen alueella toimii tällä hetkellä useita DIHejä: Etelä-Savossa DigiHub Savonlinna ja DIHeSavo, Kymenlaakson alueella Digiasema ja DIGI-PIN.  Digihubit ja Robocoast EDIH täydentävät toisiaan, ja yritykset saavat entistä kattavammat asiantuntijapalvelut yhden yhteistyöverkoston kautta. 

Ihmisiä kokoustilassa

Robocoast EDIH tarjoaa yrityksille yhteyden laajempiin verkostoihin 

Robocoast EDIH on yksi Euroopan komission alaisuudessa toimivista digitaalisista innovaatiohubeista. Konsortioon kuuluu 15 yliopistoa ja korkeakoulua ja asiantuntijaverkosto palvelee koko Suomen alueella. Robocoast EDIH tuo KAKE-verkostoon suoran  väylän koko Suomen ja Euroopan huippuosaamiseen. 

Ihmisiä kokoushuoneessa, istuvat harmailla penkeillä

Robocoast EDIH keskittyy seuraavan kolmen vuoden ajan esimerkiksi eurooppalaiseen tekoälyyn monelta eri kulmasta. “Kokoamme tekoälyyn liittyviä toimijoita ja tarjoamme palveluja sekä neuvontaa yritysten tueksi”, kertoo projektipäällikkö Elina Saarela Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulusta. 

LAB tukemassa alueen digitaalista kehitystä 

LAB-ammattikorkeakoulu näkee KAKE-yhteistyön tärkeänä mahdollisuutena vahvistaa Kaakkois-Suomen digitaalista kehitystä. Keskeistä on tukea yrityksiä käytännönläheisesti ja auttaa muuttamaan ideat konkreettisiksi ratkaisuiksi, kokeiluiksi ja kasvuksi. 

KAKE-verkoston myötä voidaan tuoda myös LABin osaaminen entistä laajemmin yritysten hyödynnettäväksi ja tehdä yhteistyötä aiempaa systemaattisemmin alueen keskeisten toimijoiden kanssa. Yhdessä voidaan rakentaa selkeämpi palvelupolku, tukea ketteriä kokeiluja ja avata yrityksille yhteydet laajempiin asiantuntijaverkostoihin. 

DigiHub Savonlinna auttaa paikallisesti ja avaa ovet laajempiin verkostoihin 

DigiHub Savonlinna tukee Savonlinnan seudun yrityksiä digitalisaation kehittämisessä tarjoamalla käytännönläheisiä, matalan kynnyksen palveluja yhden luukun periaatteella. DigiHub auttaa yrityksiä tunnistamaan digikehitystarpeita, löytämään sopivia asiantuntijoita ja hyödyntämään verkostoja, koulutuksia ja opiskelijayhteistyötä.  

Tiiviimpää yhteistyötä ja helpompaa asiointia 

Tiivis yhteistyö tuo monitasoisia hyötyjä. Kun toimijat kokoontuvat saman komitean alle, yhteistyöprosessi selkeytyy ja palveluiden saavutettavuus paranee. Verkosto tukee myös innovaatioiden nopeampaa syntymistä, sillä yhteistyö mahdollistaa ketterämmät kokeilut, pilotit ja uusien teknologioiden käyttöönotot. 

Lähikuva neljä ihmistä kokoushuoneessa, istuvat keskittyneinä kuuntelemaan

KAKE on enemmän kuin vain verkosto — se on askel kohti yhtenäisempää, vahvempaa ja innovatiivisempaa Kaakkois-Suomea. Digitalisaation mahdollisuudet avautuvat nyt yrityksille entistä laajemmin, ja alueen kilpailukyky vahvistuu merkittävästi. 

Ilolla odotamme, mitä kaikkea tämä uusi yhteistyö tuo tullessaan! 

Tutustu meihin ja ota rohkeasti yhteyttä: 

Etusivu – Robocoast EDIH 

Digiasema Kymenlaakso 

DigiHub – DigiHub Savonlinna 

DIH eSavo – Etelä-Savon digitaalinen innovaatiokeskus 

DIGI-PIN – Askeltava digikehitys pienissä yrityksissä 

Tutustu myös näihin artikkeleihin