Syksyn 2024 opiskelijapalautteen tuloksia
Xamk on monipuolinen, hyvä, mukava, innostava, laadukas, loistava.
Syksyllä 2024 opintonsa aloittaneet opiskelijat ovat tyytyväisiä opiskeluunsa Xamkissa. Tulokset selviävät marras-joulukuun aikana tehdystä tulokyselystä.
Palautteen mukaan opinnot ovat alkaneet hyvin. Yhteistyö oman opiskelijaryhmän ja henkilöstön kanssa sujuu erittäin hyvin. Opetus on tasokasta ja opiskelijatutorointi on onnistunut erinomaisesti. Learn on opiskelijoille erittäin tärkeä viestintäfoorumi. AMK-opiskelijat pitivät myös Tuudoa tärkeänä. Erityisesti AMK-opiskelijat pitävät Xamkia kansainvälisenä ja kiinnostavia opiskelumahdollisuuksia tarjoavana korkeakouluna. YAMK-opiskelijoiden suositteluhalukkuus on korkealla tasolla.
Erityisesti Kotkan kampuksen uutta sijaintia pidettiin entistä parempana, mutta silti opiskelupaikkakunnat eivät ole houkuttelevia.
Tulokset ovat kokonaisuutena erittäin hyvät ja säilyneet samalla korkealla tasolla kuin syksyn 2023 tuloksiin verrattuna. Mediaaniarvo oli pääasiassa 4, melko hyvä tai 5, erittäin hyvä, ja vain väittämä opiskelupaikkakunnan houkuttelevuudesta sai hieman matalamman mediaanin 3, ei hyvä eikä huono.
OPINTOJEN ALOITTAMINEN
Opinnot koettiin alkaneen pääsääntöisesti hyvin
AMK opiskelijoista 79 % vastasi väittämään “Koen opintojeni alkaneen hyvin” erittäin hyvin ja melko hyvin. Avoimet palautteet (265 kpl) tukivat väittämää ”Opinnot ovat alkaneet hyvin. Olen tykännyt kursseista ja opettajat ovat päteviä!”. YAMK-opiskelijoiden tyytyväisten osuus oli 84 %. YAMK-opiskelijoiden kommenteissa tuli paljon kiitosta erityisesti opettajille. Opinnot olivat alkaneet hyvin ja alkuinfot ja orientaatiopäivät olivat olleet selkeitä ja hyviä. Opiskelijat tunsivat olonsa tervetulleiksi.
Kehittämiskohteita nousi esille liittyen tiedottamisen ja tiedonkulun selkeyteen ja ajantasaisuuteen. Opiskelualustojen, Lux, Learn, Peppi käyttöön liittyvät ohjeet ja käytännöt kaipasivat yhtenäistämistä. Osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen (OT) koettiin usean kommentin osalta työlääksi. Opiskelijat kaipasivat myös enemmän tukea ja ohjausta opettajilta. Ryhmätöiden määrä ja niiden organisointi sai palautetta.
OHJAUS JA OPINTOJEN ETENEMINEN
Yhteistyö oman opiskelijaryhmän kanssa ja henkilökunnan kanssa sujuu erittäin hyvin
”Yhteistyö henkilöstön kanssa” erittäin hyvin tai melko hyvin vastasi AMK-opiskelijoista 88 %, joka oli sama kuin syksyllä 2023. Vieläkin enemmän tyytyväisiä yhteistyöhön oli YAMK-opiskelijoissa, joita oli 95 %. Nousua oli neljä prosenttiyksikköä syksyyn 2023 verrattuna.
”Yhteistyö oman opiskelijaryhmän kanssa” AMK-opiskelijoista erittäin hyvin tai melko hyvin vastasi 86 % ja nousua oli pari prosenttiyksikköä edelliseen syksyyn verrattuna. YAMK-opiskelijoista tyytyväisiä oli 87 %.
Henkilökohtainen opiskelusuunnitelma HOPS sai vaihtelevaa palautetta
”Henkilökohtainen opiskelusuunnitelma HOPS on auttanut minua opintojen suunnittelussa” väittämässä oli paljon vaihtelua eri koulutusten välillä. Kommentteja opintojen ohjaukseen tai opintojen etenemiseen antoi 138 AMK-opiskelijaa. Tarvetta oli selkeydelle, ohjeistukselle ja joustavuudelle. Osaamisen tunnustaminen (OT) mainittiin avoimessa palautteessa ja se koettiin hankalaksi ja oheistukseen toivottiin parannusta. Opintojen ohjaus sai vaihtelevaa palautetta: moni piti sitä riittävänä ja laadukkaana – osa kaipasi enemmän tukea etenkin HOPS-prosessiin ja opintojen suunnitteluun. Opetuksen laatu koettiin pääosin hyväksi. ”Opintojen ohjaus on ollut sujuvaa ja opinnot etenevät suunnitelmien mukaisesti”.
YAMK-opiskelijoista opintojen ohjausta kommentoi 41 opiskelijaa ja heistä suurin osa kertoi olevansa tyytyväinen onnistuneeseen aloitukseen ja kokee saavansa ohjausta silloin, kun tarvitsee. Ryhmän tukea ja yhteishenkeä pidettiin tärkeänä. Lähipäivät koettiin hyödyllisiksi. ”Opettajat ovat todellisia asiantuntijoita, ja ryhmän apu, tuki ja asioiden jakaminen ovat olleet erinomaista – oma ryhmäni on muutenkin ihan huippu!”
TUTOROINTI
Opiskelijatutorointi on auttanut hyvin AMK-opiskelijoita
AMK-opiskelijoista tutorointia oli hyödyntänyt 35 %. Opiskelijatutorointi on auttanut minua” väittämään erittäin hyvin tai melko hyvin vastasi 83 %. Tutorit saivat paljon positiivista palautetta. Toimintaa pidettiin hyödyllisenä, avuliaana, ystävällisenä ja aktiivisena. Yleistä kehitettävää ei kommenttien perustella ollut. ”Tosi kiva, että tutorit ovat olemassa, heiltä on helppo mennä kysymään mistä vaan, mihin apua tai neuvoja kaipaa”.
VIESTINTÄFOORUMIT
Viestintäfoorumeita on paljon
Viestintäfoorumeista Learn koetaan erittäin tärkeäksi. AMK-opiskelijoista Learnin tärkeys viestintäkanavana sai koko kyselyn parhaan arvion, 96 % vastasi, että tämä kuvaa erittäin hyvin tai melko hyvin ja YAMK-opiskelijoista 94 %.
Lisäksi 82 % AMK-opiskelijoista piti myös Tuudoa erityisen tärkeänä. Tuudon tärkeydessä oli koulutusten välillä kuitenkin paljon eroja ja Tuudo jäi YAMK-opiskelijoiden viestintäkanavien tärkeydessä (59 %) AMK-opiskelijoihin verrattuna.
Opiskelijaintranet Luxin tärkeys vaihteli paljon eri koulutuksissa. Tärkeiksi viestintäfoorumeiksi mainittiin kysyttyjen lisäksi muun muassa sähköposti, Teams, Peppi ja Whatsapp.
Avoimen palautteen mukaan viestintäkanavia koettiin olevan yhä liikaa ”Yllätyin miten paljon eri alustoja on käytössä. Tätä voisi ehkä hieman yksinkertaistaa ja yhdistää joitakin sivustoja”.
BRÄNDI
Erityisesti Kotkan kampuksen uutta sijaintia pidettiin sopivampana kuin aikaisemmin, mutta opiskelupaikkakuntia ei pidetty kovin houkuttelevina
“Tarjoaa kiinnostavia opiskelumahdollisuuksia” väittämässä 83 % AMK-vastaajista vastasi erittäin hyvin tai melko hyvin ja YAMK-vastaajista 86 %.
”Tarjoaa kansainvälistymismahdollisuuksia” väittämässä AMK-vastaajista 72 % vastaajia vastasi erittäin hyvin tai melko hyvin. Tässä väittämässä oli paljon eri en osaa sanoa vastauksia (15 %) ja paljon vaihtelua eri koulutusten välillä. Myös YAMK-vastaajista en osaa sanoa vastauksia oli paljon (31 %) ja tyytyväisten osuus oli 50 %.
”Opetus on tasokasta” väittämässä 82 % vastasi erittäin hyvin tai melko hyvin AMK-vastaajista ja YAMK-vastaajista 84 %.
YAMK-opiskelijat ovat tyytyväisiä www-sivuilta saatavaan tietoon. ”Www-sivuilta saa hyödyllistä tietoa eri koulutusvaihtoehdoista ja hakemisesta” väittämässä 77 % AMK-vastaajista vastasi erittäin hyvin tai melko hyvin ja YAMK-vastaajista tyytyväisten osuus oli 87 %.
AMK-opiskelijat ovat tyytyväisempiä kampuksen sijaintiin. Väittämän ”Kampuksen sijainti on sopiva” oli noussut. Erittäin hyvin tai melko hyvin vastasi 70 % (syksyllä 2023: 61 %). Nousua oli etenkin Kotkan ja Savonlinnan kampuksilla olevissa koulutuksissa.
Opiskelupaikkakunta ei houkuttele kaikkia opiskelijoita
Aiempien vuosien mukaan koko kyselyn matalimman arvion sai opiskelupaikkakunnan houkuttelevuus. Mediaani oli sekä AMK-opiskelijoiden ja YAMK-opiskelijoiden tuloksissa 3 Tässä väittämässä oli myös kaikista suurimmat erot eri koulutusten välillä.
Varsinkin YAMK-opiskelijat suosittelevat koulutustaan
“Miten todennäköisesti suosittelisit koulutustasi ystävällesi tai tuttavallesi” = Net promoter score (NPS). NPS arvoa voidaan pitää korkeana, jos se on yli 50.
AMK-opiskelijoiden NPS oli 26, joka on hyvä. YAMK-opiskelijoiden NPS oli korkea, 53 ja polkuopiskelijoiden NPS oli 41.
AMK-opiskelijoista suosittelijat perustelivat, että Xamkissa oli hyvä koulutuksen ja opetuksen laatu, opinnot olivat joustavia ja tukipalvelut olivat toimivia, opiskelu oli käytännönläheistä ja opinnot ajankohtaisia. ”Opiskelu on monipuolista ja kiinnostavaa. Oppilaitos on ympäristönä toimiva ja inspiroiva. Opetus on laadukasta”.
YAMK-opiskelijoista suosittelijat perustelivat, että koulutusta pidettiin erittäin monipuolisena, ajanmukaisena ja käytännönläheisenä. Koulutus oli laadukasta ja hyvin työn ohessa suoritettava. Verkko-opinnot saivat kiitosta. Koulutuksen tasoa pidettiin korkeana ja riittävän haasteellisena. Opettajat olivat asiantuntevia ja ilmapiiri oli hyvä. Myös oppimisympäristöä pidettiin hyvänä. ”Opetus laadukasta ja onnistuu hyvin myös työn ohessa”.
Polkuopiskelijoista suosittelijat perustelivat ”Koulutustarjonta on monipuolinen jokainen löytää jotain mikä kiinnostaa. Joten annoin 10”.
Ei suosittelijat eivät aina kertoneet syitä. Osa kertoi syiksi aloitusvaikeudet ja käytännön ongelmat.
AMK-opiskelijoiden mielestä Xamkia kuvaavat parhaiten adjektiivit monipuolinen, hyvä, mukava, innostava, laadukas, loistava.
YAMK-opiskelijoiden mielestä Xamkia kuvaa parhaiten adjektiivi monipuolinen. Muita adjektiiveja oli moderni, joustava, kiinnostava, laadukas, raikas, kehittyvä, inhimillinen ja innovatiivinen.
Lyhyesti tulokyselystä
Tulokyselyyn vastasi syksyllä 2024 aloittaneet opiskelijat marras-joulukuussa. Vastanneita oli yhteensä 1160.
Kyselyn avulla kerätään tietoa
- opintojen aloittamisesta
- opintojen ohjauksesta ja etenemisestä
- opiskelijatutoroinnista
- opintojen viestintäfoorumeista
- suositteluhalukkuudesta sekä
- Xamkin brändistä
Tulokyselyyn vastaavat kaikki tutkintoon johtavan koulutuksen opiskelijat ja polkuopiskelijat. Kyselyyn vastataan ensimmäisen lukukauden aikana ja se toteutetaan anonyymisti.
Kyselyn arviointiasteikko oli 5 = erittäin hyvä, 4 = melko hyvä, 3 = ei hyvä eikä huono, 2 = melko huono, 1 = erittäin huono, ja en osaa sanoa vastausvaihtoehto, jota ei otettu mukaan keskiarvolaskentaan.