Graafinen muotoilu yhdistää luovuuden, ihmiset ja tulevaisuusajattelun
Salla opiskelee graafista muotoilua Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa Xamkissa. Opinnot hän aloitti syksyllä 2023, ja tie alalle on kulkenut pitkästä kiinnostuksesta kuvataiteeseen ja visuaaliseen suunnitteluun.
– Innostuin graafisen suunnittelusta jo lukiossa kuvataidelinjan kautta. Opiskelin aluksi kuva-artesaaniksi ammattikoulussa, mutta halusin ymmärtää alaa laajemmin ja syvällisemmin, Salla kertoo.
Graafinen muotoilun opinnot valikoituivat erityisesti siksi, että niissä yhdistyvät asiakastyö, taide- ja historiatietoisuus sekä alan jatkuva muutos.
– Minulla oli useita vaihtoehtoja opiskelupaikaksi. Valinta osui Xamkiin lopulta pääsykokeiden aikataulujen takia, mutta ratkaisu on osoittautunut erittäin hyväksi: Xamkissa opiskelu on ollut mukavaa ja opettajien kanssa tulee hyvin toimeen.
Tiivis yhteisö ja työelämälähtöiset opinnot yllättivät positiivisesti
Sallan mukaan ammattikorkeakouluopinnoissa yhdistyvät vapaus ja käytännönläheisyys. Fyysistä läsnäoloa on paljon, ja se mahdollistaa jatkuvan vuorovaikutuksen ja palautteen.
– Minua yllätti erityisesti se, kuinka tiivis opiskeluympäristö Xamkissa on. Opettajat tulevat nopeasti tutuiksi ja heidän kanssaan on voi keskustella opinnoista matalalla kynnyksellä.

Opintojen aikana on tehty runsaasti työelämälähtöisiä projekteja, kuten verkkosivuja asiakkaalle. Yhtenä mieleenpainuvimmista kokemuksista Salla mainitsee laajan kurssiprojektin, jossa opiskelijat toteuttivat lehden alusta loppuun.
– Suunnittelimme lehden, tuotimme sisällöt ja järjestimme vielä julkaisubileet oheismateriaaleineen. Itse toimin projektissa päätoimittajana, mikä opetti ajankäytön hallintaa ja ryhmän ohjaamista. Se antoi paljon varmuutta omaan osaamiseen ja vahvisti ajatuksia tulevaisuuden suunnitelmista alalla.
Omannäköiset opinnot tukevat työelämätaitoja
Mahdollisuus muokata opintoja omien tavoitteiden mukaan on ollut Sallalle tärkeää. Hän on valinnut kursseja, joiden uskoo tukevan tulevaa työuraa.
– Olen painottanut yrittäjyyteen, palvelumuotoiluun ja johtamiseen liittyviä opintoja. Uskon, että nämä taidot ovat työelämässä erittäin hyödyllisiä graafisen osaamisen rinnalla.
Erityisen kiinnostavana Salla pitää tulevaisuuden tutkimista ja trendien tarkastelua historian ja nykyhetken kautta.
– On mielenkiintoista pohtia, mihin suuntaan ala ja yhteiskunta ovat menossa ja miten visuaalinen viestintä siihen vastaa.
Opintomatka Portugaliin avarsi näkemyksiä
Yksi Sallan ikimuistoisimmista hetkistä opiskeluaikana oli opintomatka Portugaliin.
– Ajattelin aiemmin, ettei graafisella alalla ole juuri mahdollisuuksia opintomatkoihin, koska työtä tehdään paljon verkossa. Matka kuitenkin avasi aivan uusia näkökulmia, tutustutti uuteen kulttuuriin ja rohkaisi käyttämään englantia.
Tulevaisuudessa yrittäjyyttä ja opetustyötä
Tulevaisuudessa Salla näkee itsensä monessa roolissa. Yrittäjyys kiinnostaa, mutta myös työskentely mainos‑ tai viestintätoimistossa tuntuu houkuttelevalta.
– Yrittäjänä haluaisin työskennellä taittajana ja kirjojen kuvittajana. Jatko-opinnotkin kiinnostavat, mahdollisesti pedagogisella puolella. Unelmani on, että minulla olisi oma graafisen alan yritys tai että pääsisin opettamaan uusia graafisia suunnittelijoita.
Graafisen muotoilun koulutusta Salla suosittelee uteliaille ja oma-aloitteisille ihmisille.
– Alalla on hyvä olla kiinnostunut ihmisistä, ilmiöistä ja ympäröivästä maailmasta. Graafinen muotoilu vaatii jatkuvaa tutkimista, oppimista, ennakointia ja rohkeutta tarttua uusiin asioihin.