Monet xamkilaiset harjoittelivat tällä viikolla poikkeusoloja varten, teemoina evakuointi ja kyberuhkat

Yksi viikon aikana järjestetyistä harjoituksista oli kyberturvallisuuteen keskittynyt paikallispuolustusharjoitus Haminassa. Xamkista harjoitukseen osallistui kyberturvallisuuden ja peliohjelmoinnin lehtorina työskentelevä Marko Oras.

– Olemme harjoitelleet paikallispuolustusta ja viranomaisyhteistyötä, Oras kertoo viikon tapahtumista.

Harjoitukseen osallistui yhteensä noin 70 henkilöä. Pääosa heistä oli Oraksen tapaan reserviläisiä. Oras on ollut pitkään vapaaehtoisena Maanpuolustuskoulutusyhdistyksessä ja osallistunut moniin kyberteemaisiin harjoituksiin Suomessa ja ulkomailla.

– Ammatillisesti tämä on myös verkostoitumistilaisuus. Harjoituksessa on paljon kyberalan ammattilaisia. Olen erittäin mielelläni täällä mukana.

Harjoitusten avulla pääsee peilaamaan, miten Xamkissa opetettavat asiat vastaavat työelämän ja yhteiskunnan tarpeisiin.

– Xamkin koulutus vastaa hyvin niihin tarpeisiin, mitä täälläkin harjoituksessa tarvitaan, Oras kertoo.

Tärkeä harjoitus Maavoimille ja ELI:lle

Kyberharjoitusta johti Maavoimat, mutta sen järjestelyissä olivat tiiviisti mukana Xamkin logistiikan osaamiskeskus European Logistics Institute, ELI:n, Vesa Vainio ja Petri Olli.

– Tämä oli ELI:n vuoden tärkein harjoitustapahtuma. ELI:n tehtävänä oli koota ja kontaktoida alueen yrityksiä mukaan harjoitukseen. Olen erittäin tyytyväinen, että yrityksiä saatiin osallistumaan. Yritykset ovat tehneet ison satsauksen, kun mukana oli noin 20 osallistujaa noin viikon ajan, Vainio sanoo.

Harjoituksen aikana kuvitteelliset yritykset Kaakon vesi ja Kaakon satama joutuivat erilaisten kyberhyökkäysten kohteeksi.

– Olen erityisen tyytyväinen siitä, miten yritysten henkilöstö on omaksunut oman roolinsa kuvitteellisissa yrityksissä. Olen myös kiitollinen ELI:n tuesta, mitä olen vajaan vuoden aikana valmisteluihin liittyen saanut. ELI on hyvä linkki yrityksiin ja mahdollistanut yritysten kanssa toimimisen, harjoituksen johtaja Maavoimista kertoo.

Maavoimille on tärkeää, että he pääsevät harjoittelemaan yhdessä paikallisten yritysten kanssa.

– Kyberpuolustuksen tarkoituksena on tukea kriittistä infraa ja puolustusjärjestelmän kannalta kriittisiä yrityksiä. On ensiarvoisen tärkeää, että pystymme harjoittelemaan heidän kanssaan. Me opimme tuntemaan heidän toimintatapansa ja kehittämään omia toimintatapojamme suhteessa niihin.

Kyberteema on tuttu Puolustusvoimille, paikallisesti tehtäviä kyberharjoituksia on järjestetty kolme.

– Määrä on selvästi kasvussa ja yritykset ovat kiinnostuneita harjoituksista, Maavoimista kerrotaan.

Xamkissa lehtorina työskentelevä Marko Oras osallistuu mielellään Puolustusvoimien harjoituksiin.
HaminaKotkan satama oli yksi kyberharjoituksen tapahtumapaikoista. Turvallisuuspäällikkö Maria Kämäräisen mukaan erityisesti yhteistoiminnan harjoitteleminen on tärkeää.

Xamk auttaa pk-yrityksiä varautumaan kyberuhkiin

Xamkista kyberharjoitusta olivat seuraamassa tutkimuspäällikkö Anni Lippo Kymvake – Kymenlaakson alueellisen varautumisyhteistyön kehittäminen -hankkeesta sekä Kyberturvan tulevaisuus Kymenlaaksossa -hankkeesta TKI-asiantuntijat Hanna Nieminen ja Janne Niinisaari.

– Olemme olleet ottamassa oppia, miten isoja harjoituksia toteutetaan. Seuraamme myös, miten yritysten ja viranomaisten yhteistyö sujuu, Lippo kertoo.

Pienillä ja keskisuurilla yrityksillä ei usein ole mahdollisuutta osallistua isoihin kyberharjoituksiin. Xamkin hankkeissa kehitetäänkin monipuolisia koulutuksia, harjoituksia ja muita sisältöjä, joilla kasvatetaan paikallisten pk-yritysten kyber- ja tietoturvavalmiuksia.

– Kyberturvan tulevaisuus Kymenlaaksossa -hankkeen tuotantoa ovat esimerkiksi Kybertuskapäivät, Turvaverkko-podcast ja uudentyyppinen yrityksen digiturvallisuusanalyysi, kyberturvallisuuskävely, Nieminen kertoo.

– Kymvake-hankkeessa taas kehitetään esimerkiksi digitaalisia harjoituksia eri toimijoiden fyysisten turvallisuus- ja valmiusharjoitusten tueksi, Lippo sanoo.

Xamkilaisia mukana myös Kaakko 25 -valmiusharjoituksessa

Kyberharjoitus oli osa Etelä-Suomen aluehallintoviraston johtamaa Kaakko 25 -valmiusharjoitusta sekä Karjalan prikaatin Karelian Stronghold -paikallispuolustusharjoitusta.

Kaakko 25 -valmiusharjoituksen teemana oli viranomaisten, kuntien ja muiden alueellisten toimijoiden varautuminen kuvitteellisiin poikkeusoloihin sekä väestönsuojelutilanteeseen. Harjoitukseen osallistui Xamkista tilannejohtoryhmä. 

Xamkin Hanna Nieminen, Anni Lippo ja Janne Niinisaari olivat seuraamassa kyberharjoitusta Haminassa.
Xamkin tilannejohtoryhmä osallistui Kaakko 25 -harjoitukseen Kouvolassa.
Vesa Vainio (oikealla) on Xamkin logistiikan osaamiskeskus European Logistics Instituten johtaja ja osallistui kyberharjoituksen valmisteluihin yhdessä suunnittelupäällikkö Petri Ollin kanssa (ei kuvassa).
Sotilaspoliisit osallistuivat kyberharjoitukseen ja ottivat kiinni epäillyn kyberrikollisen.

Tutustu tarkemmin Kymvake-hankkeeseen

Tutustu tarkemmin Kyberturvan tulevaisuus Kymenlaaksossa -hankkeeseen

Tutustu myös näihin artikkeleihin